A divat fővárosának manapság már nem csak egy várost neveznek, hanem bizony elég sokat. Talán olyan városokat is megemlítenek itt, amelyekről nem is gondolnád, hogy akár a divat miatt lettek világhírűek.
Milánó
Igen, az. A divat és persze Észak-Olaszország fővárosa, világváros, iparváros, élő, lüktető élettel, s nemcsak kirakatokkal.
Milánó a divat mellett él is, és sokak véleményével ellentétben, nemcsak öltözik. A régi Milánó ugyanakkor korántsem volt ennyire fényűző. Egykoron kanálisokból állt, akárcsak Velence, ám ezeket Mussolini diktatúrája alatt feltöltötték, és mára már csak Porta Ticinese-Naviglo negyed maradt meg régi formájában. Ezen a városrészen tehát nem tükröződik olyan nyilvánvalóan a luxus és a csillogás.
A belvárost azonban már a divat, egy negyedrészét pedig teljes egészében Giorgio Armani uralja. Az ő divatháza a legnagyobb, amely a via Montenapoleonét, a divat sétálóutcáját nyitja meg, mely egy igazi bevásárlóközpontnak felel meg: Armani, Emporio Armani, Armani Casa márkák találhatóak itt, sőt még egy saját kávézót, és a Nubu nevű éttermet is az épületben üzemelteti Giorgio Armani. Akárcsak a híres Armani éjszakai klubot. Ide olyan hírességek járnak, mint Paris Hilton vagy Victoria Beckham, de Armanit is megtalálhatod a VIP Lounge-ban (persze testőreivel körülvéve). Sőt még a konkurens divattervezők, Domenico Dolce és Stefano Gabbana is szívesen szórakoznak itt.
Milánó a divat iparvárosa. A külvárosokban találhatóak a nagy cégek gyárai, és költőien azt is mondhatjuk: ha a divat szellemi szülőatyja Párizs, akkor Milánó az, ahol életre kelnek a darabok. Óriási élmény végigsétálni a via Della Spigán is, amely párhuzamosan húzódik a via Montepoleonéval. Itt is az egyik luxusüzlet éri a másikat: Cartier, Moschino, Roberto Cavalli, Bulgari, Tiffany, Tod's, Valentino, Fay, Malo: csak néhány a sok közül. Ne felejtsük el a számos showroomot sem, amelyek talán a legfontosabbak a divatipar számára, hiszen az egész világról itt rendelik meg a kollekciókat.
Párizs
Párizst rengeteg turista keresi fel minden évben. Híres múzeumai és épületei mellett a divat és a művészetek vonzzák a legtöbb embert. Közhelyek ide, vagy oda, Párizs igenis a világ egyik legromantikusabb városa. A kultúra és a divat terén talán legtöbbet kínálja a világon.
A divat melegágya, a vásárolni szeretők álma. Mintegy 15 vezető divatcég székhelye (Louis Vuitton, Dior, Chanel), szinte minden sarkon fellelhető egy Haute Couture üzlet. A mondás valóban igaz. Párizs megér egy misét!
Párizsban továbbá megtalálható minden vezető világmárka boltja, nem egy láncnak több üzlete is van itt, és nem csak a ruhaiparból. Ezeken kívül is számos kisebb kincs, érdekes bolt, nyüzsgő piac fedezhető fel a francia fővárosban, így Párizsban mindenki talál magának érdekességet, legyen az egy szép ruha, egy érdekes könyv, egy kiváló illatszer, vagy egy érdekes csecsebecse, esetleg egy különleges ajándék szeretteinknek valamelyik bolhapiacról. Akik a luxusvilág, és a dolce vita városában szeretnének bevásárolni, igen csak ki kell nyitni a pénztárcájukat, ezért érdemes figyelni a leértékelésekre.
Párizs a divat és a vásárlás fővárosa. Butikjai meghitt légkört árasztanak, ahol öröm vásárolni. A városban megmaradt a kis szakboltok hagyománya, ahol figyelmes eladók lesik a vásárlók kívánságait, a belváros megmaradt a divat központjának. Azért a kis butikok mellett találunk nagyobb áruházakat, plázákat is. A legnevesebbek a következők: A Printemps, A Samaritaine, Galeries Lafayette, Le Bon Marché áruház, Marché Parisien de la Création, Les Puces de Saint-Ouen bolhapiac, Marché Mouffetard.
New York
New York City a legnépesebb város az Egyesült Államokban. A legek országában a legek városa: a legszínesebb, a legszmogosabb, a legzsúfoltabb, a leghangosabb, a legpörgőbb és az egyik legdivatosabb metropolisz.
NY nem véletlenül áll körülbelül második helyen a divat fővárosainak sorában, rögtön a fények városa után. Amennyire sokszínű a lakossága, olyannyira változatos város a divat világában. A divathetek egymást érik, így minden divattervező álma, hogy neve ismerősen csengjen az észak-amerikai kontinens divat-főhadiszállásán. Nemcsak a fiatalok, de az idősebbek is hihetetlenül sok divatirányzatot képviselnek. Míg egyesek a testékszereket részesítik előnyben (derült ki a New York állambeli egyetemek legutóbbi, közös felméréséből), addig mások a flip-flop papucsot vagy az erőkarkötőket. Utóbbi a legújabb divatőrület az Államokban, még olyan sztárok is viselik, mint Richard Gere, Madonna vagy Naomi Campbell. Az erőkarkötők ötlete egy New York-i tervezőnőtől származik, aki ráébredt, hogy ezek az ékszerek reményt tudnak nyújtani a New York-i embereknek, olyasvalamit, amiben hihetnek. Szóval kreativitásból nincs hiány ebben a nagyon is élhető divatvárosban, ahol mindenki másképp néz ki, és pikánsabbnál pikánsabban kinéző figurák suhannak a felhőkarcolók árnyékában.
Amikor az amerikai divattervezők munkáira gondolunk, akkor egyre-másra egymástól elütő stílusok képei kavarognak bennünk, azonban előbb-utóbb mégis kirajzolódik egy összetett stílus, amely utánozhatatlan, ez New York védjegye. Ennek köszönhetően pedig jó pár New York-i divattervező nevet szerzett magának a divat szédületes világában: Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Carolina Herrera, Donna Karan, stb..
|